100 miljoner CC-licensierade foton på Flickr
Den 22 mars passerade antalet CC-licensierade foton på Flickr 100 miljoner. Det visar siffror från Creative Commons, som har samlat på sig data för Flickr sedan mars 2006.
Sedan april förra året har antalet CC-licensierade foton på Flickr ökat med 57 procent. Från 65,5 miljoner foton till 103,0 miljoner idag.

75 procent av de foton som är cc-licensierade är “icke-kommersiella”, dvs de tillåter andra att sprida och använda verket så länge de inte gör det i kommersiellt syfte.
Men det betyder att resterande fjärdedel (24 miljoner foton) är ok att använda i kommersiella sammanhang. 12 procent är licensierade under “Attribution” vilket är den friaste licensen. Så länge upphovsmannen omnämns får bilden användas hur man vill. Läs mer om de olika cc-licenserna här.
About Joakim Jardenberg
-
http://www.dahlstroms.com Håkan Dahlström
-
http://www.dahlstroms.com Håkan Dahlström
-
http://hepp.se hepp | Erik Forsberg
Creative Commons är underbart härligt. Har alla mina bilder på Flickr licensierade med by-nc-nd. http://bit.ly/iJOTq
Creative Commons är underbart härligt. Har alla mina bilder på Flickr licensierade med by-nc-nd. http://bit.ly/iJOTq

